..absurdnidrama.wz.cz.. Vendulka Křížová a Martin Stropnický ve Stoppardově hře To pravé
Co se takhle oběsit?

Čekání na Godota (S. Beckett)
Autoři: Fernando Arrabal

Díla zařazená v databázi:
  -Hřbitov aut

Fernando Arrabal Terán (11. září 1932)

Španělský režisér, dramatik, literát, přítel Pabla Picassa a muž, který cestoval s Jimem Morrisonem po Mexiku - Fernando Arrabal... Jeho dílo bylo ovlivněno surrealismem, dadaismem, absurdním divadlem, ale i španělskými tradicemi. Najdeme v něm nejen černý humor, ale i vylíčení vlastních zážitků ze španělské občanské války.

Fernando Arrabal pochází ze španělského města Melilla v Maroku. Měl pohnuté dětství: jeho otec byl odsouzen k smrti, poněvadž se nechtěl podílet na státním převratu, trest byl nakonec změněn na doživotní nucené práce. V roce 1940 se rodina přestěhovala do Madridu; v listopadu 1941 se otci podařilo utéct z pracovního tábora a nikdo už o něm nikdy neslyšel. (Tato tragédie poznamenala Arrabalův život a odrazila se i v jeho prvním filmu Ať žije smrt!.) Arrabal studoval gymnázium zaměřené na literaturu a od roku 1945 mohl chodit pravidelně do kina a objevovat dobové komedie. První divadelní kusy napsal o dva roky později. Po maturitě v roce 1951 ve Valencii pracoval v papírnách; pak se vrátil do Madridu, kde začal intenzivně tvořit. V roce 1953 se u něj objevily první příznaky tuberkulózy. V následujícím roce potkal svou současnou manželku (a překladatelku do francouzštiny) Luce Moreauovou a získal stipendium do Francie. V Paříži onemocněl, byl hospitalizován a rozhodl se tam zůstat. Záhy se dostává mezi nejznámější umělce své doby, hostuje po celém světě a sklízí úspěchy. Jeho divadelní hry inscenuje Peter Brook, v roce 1964 mu Salvador Dalí navrhuje spolupráci na kybernetické hře. Tři roky nato se Arrabal vrací do Španělska, kde je okamžitě zatčen pro své rouhačské hry. Na jeho obranu vystoupila řada významných umělců (Beckett – viz zde jeho dopis, Miller, Ionesco, Mauric), díky čemuž je propuštěn, avšak od roku 1969 jsou všechny jeho hry ve frankistickém Španělsku zakázány. Zlomovým je rok 1971, kdy je na festivalu v Cannes uveden jeho film Ať žije smrt!. John Lennon je nadšen hudbou a uchvácený Pablo Picasso maluje obraz Viva la vida (Ať žije život). Laurence Olivier inscenuje jednu jeho hru. Arrabal odjíždí do New Yorku, kde se stýká s významnými literáty (Tennessee Williams, Gore Vidal, Truman Capote). Jako osobnost uměleckého světa je zván po celém světě, mj. doprovází Jima Morrisona na cestě po Mexiku. Po Frankově smrti může konečně začít působit ve Španělsku; v roce 1986 mu španělský král Juan Carlo předává cenu Medalla de Oro de las Bellas Artes. Angažuje se i v odsouzení násilí v Jugoslávii a dále natáčí filmy i píše.

Arrabal publikoval 12 románů, 6 básnických sbírek, zhruba 70 divadelních her, kolem 150 bibliofilských knih s vlastními ilustracemi a natočil 7 celovečerních filmů. Výrazně na sebe upozornil v roce 1962 založením divadelní skupiny Mouvement Panique (Hnutí Panika) spolu s Rolandem Toporem a Alejandrem Jodorowským. Slovo Panique v názvu má odkazovat k bohu Panovi a člověk Panique je ten, který vše odmítá a neumírá jako hrdina. Arrabalovo souborné dílo vyšlo ve Francii v 19 svazcích a bylo přeloženo do řady světových jazyků.

V létě 2005 navštívil Letní filmovou školu v Uherském Hradišti.

Dílo:
Hřbitov aut
Pohřeb sardinky

Obrana Arrabala
Protože nemohu osobně svědčit v procesu s Fernandem Arrabalem, doufám, že tento dopis se dostane k soudnímu tribunálu, kde by mohl zapůsobit vzhledem k výjimečnosti lidské i umělecké hodnoty obžalovaného. Souzen bude člověk, který se za krátkou dobu deseti let dostal do první řady současných dramatiků a je to španělský talent. Všude, kde se hrají jeho hry, a hrají se po celém světě, je Španělsko přítomno. Na tuto obdivuhodnou minulost bych chtěl upozornit soud, aby přemýšlel, než vynese rozsudek. A také na toto: Arrabal je mladý, avšak slabý fyzicky i nervově. Bude muset velmi trpět, aby nám mohl předat, co ještě předat má. Vynést rozsudek požadovaný obžalobou neznamená jenom potrestat jednoho člověka, ale ohrozit dílo, které by mohlo být vytvořeno. A pokud došlo k nějakému pochybení, ať je na něj pohlíženo ve světle velkých zásluh včerejších a velkého příslibu do budoucnosti a pak bude Arrabal odevzdán svému vlastnímu trestu.

Samuel Beckett

(zdroj: A2 kulturní týdeník, David Čeněk - výňatky)

zpět na výpis autorů
Aktuality

11.9.2007
U příležitosti dalšího pěkného výročí byl přidán nový autor (Adolf Hoffmeister) a jeho dvě hry, Hřbitov aut Fernanda Arrabala (opět péčí Kaaxe) a také D.I.Charms.

20.5.2007
Velká aktualizace - přidáni noví autoři, díla, literatura, esej...

21.8.2006
Při výročí okupace jsem promazal guestbook totálně zahlcený spamy a přidal antispamovou ochranu ;).

28.12.2005
Nová recenze - Emigranti v divadle Komedie

1.12.2005
16.12. má v divadle Komedie premiéru hra Sławomira Mrożka Emigranti. To a hodně dalších tipů najdete v kalendáři.

27.11.2005
Tip na literaturu - Slovenská absurdná dráma (viz literatura).