..absurdnidrama.wz.cz.. Václav Havel jako herec - Divadlo Na tahu (foto Bohdan Holomíček 1975)
Je pravda, že při dostatku trpělivosti se nakonec domluvíme, ale ptám se vás, o čem, a za jakým účelem?

Molloy (S. Beckett)
Články, recenze

Havlovo VYROZUMĚNÍ si dodnes zachovalo aktuální náboj (Josef Mlejnek)
recenze převzatá z MF Dnes

V Klicperově divadle v Hradci Králové nastudoval režisér Andrej Krob hru Václava Havla Vyrozumění (hra o dvanácti obrazech 1965).

Pro všechny Krobovy havlovské inscenace bylo charakteristické, že je vždy zasazoval do konkrétního, reálného prostředí a času, aby o to lépe vynikla složitost dění i "zaumnost" jednotlivých dialogů. Také v Hradci tvoří scénu pouze soustava několika bytelných dveří, úřednické stolky a židle, s ředitelským piedestalem v pozadí.
Hlavní roli ředitel Grosse ztvárnil mimořádně přesvědčivě Ondřej Malý - průnik ironie a trpitelství vrcholí v pokrytecké rétorice, když zjihlé sekretářce Marii, kterou hraje Eliška Boušková, vysvětluje, že by rád konal jinak, ale že odcizení, mocná čarodějka, svými mechanismy způsobuje, že jedná zcela opačně.

Dravčím polohám postavy náměstka Baláše dal názorně vyniknout Filip Rajmont. Lubor Novotný skvěle uplatnil své komické vlohy v roli učitele uřednického new-speaku Periny, aniž sama postava rušivě vystupuje do prvního plánu.

Právě ve hře Vyrozumění se poprvé objevilo dnes poměrně často užívané slůvko ptydepe, označující jazyk, který má původně usnadnit komunikaci, nakonec se však zahltí sám v sobě. Hodně narážek také koresponduje s myšlenkami Václava Havla, vyjádřenými v eseji o dialektické metafyzice či metafyzické dialektice - toto slovní spojení lze ostatně obracet jako rukavici.

Přes některé dobové odkazy (sebekritika, rehabilitace) připomínající tu více tu méně naše šedesátá léta nelze tvrdit, že Vyrozumění je anachronismus. Byrokratická spiknutí, odcizený svět spletitých institucí nebo mocenské intriky, to vše má i dnes neotřelý, aktuální náboj, třebaže právě dnešní výklad míří nejednou někam jinam, než v současnosti vidí a přeje si sám autor.

Josef Mlejnek
MF Dnes
7. 12. 2004

06.11.2005 19:28 Josef Mlejnek

zpět na výpis článků
Aktuality

11.9.2007
U příležitosti dalšího pěkného výročí byl přidán nový autor (Adolf Hoffmeister) a jeho dvě hry, Hřbitov aut Fernanda Arrabala (opět péčí Kaaxe) a také D.I.Charms.

20.5.2007
Velká aktualizace - přidáni noví autoři, díla, literatura, esej...

21.8.2006
Při výročí okupace jsem promazal guestbook totálně zahlcený spamy a přidal antispamovou ochranu ;).

28.12.2005
Nová recenze - Emigranti v divadle Komedie

1.12.2005
16.12. má v divadle Komedie premiéru hra Sławomira Mrożka Emigranti. To a hodně dalších tipů najdete v kalendáři.

27.11.2005
Tip na literaturu - Slovenská absurdná dráma (viz literatura).