..absurdnidrama.wz.cz.. Václav Havel - Zahradní slavnost (Divadlo Na tahu)
Nebuď smutnej, Vaňku

Audience (V. Havel)
Díla: Židle (Ionesco, Eugene)

Jedoaktová hra z roku 1951.

Na scéně před námi je pouze Stařeček a Stařenka. Z hry postupně vyplyne, že "kohosi" očekávají, spoustu důležitých lidí, pro která má stařeček připraveno jakési "zásadní" sdělení. Postavy postupně přicházejí - ale nejsou vidět. Stařeček a stařenka je vítají, hovoří s nimi a neustále pro ně přinášejí nové a nové židle, kterými postupně zahltí celou scénu. V závěru hry je očekáván příchod Řečníka, kterému bylo svěřeno poslání přednest zásadní projev Stařečka, aby díky jeho schopnostem lépe vynikl.

Zdá se že vše jde dobře, účast hostů je nad všechna očekávání, všichni důležití a slavní lidé jsou tu a Stařeček se Stařenkou spokojeni při vědomí naplnění svého života spáchají sebevraždu skokem z okna... a my sledujeme, že řečník, stojící před celým davem neviditelných postav, ze sebe neumí vydat nic kromě neartikulovaných skřeků.

Hra přirozeně nabízí mnoho interpretací: Jsou postavy neviditelné nebo tak třeba vůbec nejsou? Nejde jen o přeludy v myslích obou stařečků? Co bylo obsahem sdělení?

Text do programu pro „Théátre du Nouveau Lancry“

Svět se mi v jistých okamžicích jevil jako vyprázdněný, zbavený významu, realita nereálnou. Tento pocit neskutečnosti, hledání reality základní, zapomenuté, bezejmenné – mimo niž si nepřipadám, že jsem – to jsem chtěl vyjádřit skrze své postavy, které bloudí v nesoudržném světě a nemají nic vlastního kromě svých úzkostí, svých výčitek, svých porážek, prázdnoty svých životů. Bytosti pohroužené do nepřítomnosti smyslu mohou být jen groteskní, jejich utrpení může být jen směšně tragické.
Svět je mi nepochopitelný, čekám, že mi ho někdo vyloží . . .
(1952)

(marwin)

P.S.: Slovenský překlad hry je stoličky :-).

zpět na výpis děl
Aktuality

11.9.2007
U příležitosti dalšího pěkného výročí byl přidán nový autor (Adolf Hoffmeister) a jeho dvě hry, Hřbitov aut Fernanda Arrabala (opět péčí Kaaxe) a také D.I.Charms.

20.5.2007
Velká aktualizace - přidáni noví autoři, díla, literatura, esej...

21.8.2006
Při výročí okupace jsem promazal guestbook totálně zahlcený spamy a přidal antispamovou ochranu ;).

28.12.2005
Nová recenze - Emigranti v divadle Komedie

1.12.2005
16.12. má v divadle Komedie premiéru hra Sławomira Mrożka Emigranti. To a hodně dalších tipů najdete v kalendáři.

27.11.2005
Tip na literaturu - Slovenská absurdná dráma (viz literatura).