..absurdnidrama.wz.cz.. David Matásek a Ladislav Mrkvička v Pokoušení v provedení Stavovského divadla (režie Charles Marowitz)
Garcon: Tady se neodpočívá.
Artur: Ale tak se nedá žít!
Garcon: (ironicky) ŽÍT.

S vyloučením veřejnosti (J. P. Sartre)
Díla: Správce (Pinter, Harold)

Pinterova černá komedie se vyznačuje banální zápletkou. Do společné domácnosti dvou bratrů si přivede jeden z nich (uzavřený, trochu neobratný, ale dobrosrdečný Aston) starého pobudu Daviese, právě vyhozeného z práce, aby mu pomohl postavit se na vlastní nohy. Přes počáteční nepřátelské výpady druhého bratra Micka, který v něm vidí vetřelce a neodbytného příživníka, se Davies rychle zabydluje. Dokonce dostane od obou bratrů nabídku dělat v domě správce. Nabývá sebevědomí nepostradatelné persóny. Aby se ale mohl pustit do práce, potřebuje si přinést z městečka Sidcupu doklady totožnosti, samozřejmě hned jak se umoudří počasí a bude mít pár dobrých bot na cestu. Jenomže jak už to bývá, počasí mu nepřeje a žádná z Astonových nových bot mu nesedí. Záhy se Davies zorientuje ve vztazích obou bratrů a začíná z nich těžit. V průbojném Mickovi vytuší skutečnou autoritu, jíž je výhodné jít na ruku (to on je totiž majitel domu a má s ním velké plány). Aston se mu naopak svěřil se svým pobytem v blázinci, což z něj v Daviesových očích učinilo odepsaného pošahance. Není divu, že rekonstrukce domu v jeho péči postupuje tak pomalu a Micka zneklidňuje. Davies je odhodlán zaujmout Astonovo místo. Když ale nevděčný nájemník vyhrožuje, že ho vystrnadí z bytu, Mick se za něj nepostaví a správce ztrácí tak šťastně propůjčené zázemí.

Nejen Daviesovi se hroutí jeho záměry. Všichni tři se pevně fixují na své sny, v kterých se zamykají před sebou navzájem. Při jejich naplňování ale zůstávají propastně pasivní a doufají, že jejich situaci za ně vyřeší někdo jiný. (Davies není schopný odjet do Sidcupu a začít pracovat, Mick najmout si bytového architekta a Aston opravit zástrčku). Můžeme si být jisti, že na to každý z nich doplatí a bude přitom pokárán slovy z jiné Pinterovy hry: "nejsi oběť, jsi příčina". Jeden druhého je zvyklý vidět jen coby svůj nástroj. Astonova altruistická pomoc bezdomovci je z tohoto hlediska nepochopitelná, podezřelá a vyslouží si zvolání: "Nikdo neví, vo co vám jde!" Aston touží po klidu a sblížení, které u ambiciózního bratra nenachází. Po zkušenostech s léčbou na psychiatrii si ověřil, že lidem není radno důvěřovat. Poslední pokus znovu se otevřít světu, když přijme chudáka Daviese pod svou střechu, vychází naprázdno stejně jako naplnění snu vystavět kůlnu a dokázat si tak aspoň svou manuální zručnost mizí v nedohlednu, nepodpoří-li ho nikdo. Mick navštěvuje bratrův pokoj jen v jeho nepřítomnosti, aby zhodnotil, jak daleko je s prací. Přestože cítí k Astonovi určitý respekt mladšího sourozence k staršímu, je mu bratr na obtíž a vyhýbá se kontaktu s ním, seč může (rychle mizí z místnosti, když se bratr blíží atd.). Nakonec si uvědomuje, že hromadu haraburdí, kterou Aston do bytu natahal, nepromění ve skvostný palác, protože ani jeho bratr, ani vydržovaný správce nejsou prvotřídní bytoví architekti, jak si ve své zaslepenosti vzal do hlavy.

(vyňato z recenze představení na serveru i-divadlo.cz, autor Šárka Matějková)

zpět na výpis děl
Aktuality

11.9.2007
U příležitosti dalšího pěkného výročí byl přidán nový autor (Adolf Hoffmeister) a jeho dvě hry, Hřbitov aut Fernanda Arrabala (opět péčí Kaaxe) a také D.I.Charms.

20.5.2007
Velká aktualizace - přidáni noví autoři, díla, literatura, esej...

21.8.2006
Při výročí okupace jsem promazal guestbook totálně zahlcený spamy a přidal antispamovou ochranu ;).

28.12.2005
Nová recenze - Emigranti v divadle Komedie

1.12.2005
16.12. má v divadle Komedie premiéru hra Sławomira Mrożka Emigranti. To a hodně dalších tipů najdete v kalendáři.

27.11.2005
Tip na literaturu - Slovenská absurdná dráma (viz literatura).