..absurdnidrama.wz.cz.. David Matásek a Ladislav Mrkvička v Pokoušení v provedení Stavovského divadla (režie Charles Marowitz)
Co se takhle oběsit?

Čekání na Godota (S. Beckett)
Díla: Narozeniny (Pinter, Harold)

První významné drama Harolda Pintera, The Birthday Party (v překladu uváděné jako Narozeniny, 1958), je příběhem osamělého mladíka, Stanleyho, žijícího v ošuntělém anglickém podnájmu. Do domu jednoho dne přijdou dva neznámí muži, kteří se zde údajně hodlají krátkodobě ubytovat a začnou tvrdit, že mladík má narozeniny (Stanley však tvrdí, že nemluví pravdu). Muži trvají na tom, že je s nimi musí oslavit na společném večírku. Hra se vyvine v horor: muži svou oběť terorizují přesně tak, jak to činili za komunismu Stalinovi vyšetřovatelé či českoslovenští estébáci.

Pinterovy rané hry jsou často nazývány "komediemi hororu". Vycházejí z nevinné situace a promění ji v děs v důsledku hrozivého a pro diváka zdánlivě absurdního, protože nemotivovaného agresivního chování určitých postav.

zpět na výpis děl
Aktuality

11.9.2007
U příležitosti dalšího pěkného výročí byl přidán nový autor (Adolf Hoffmeister) a jeho dvě hry, Hřbitov aut Fernanda Arrabala (opět péčí Kaaxe) a také D.I.Charms.

20.5.2007
Velká aktualizace - přidáni noví autoři, díla, literatura, esej...

21.8.2006
Při výročí okupace jsem promazal guestbook totálně zahlcený spamy a přidal antispamovou ochranu ;).

28.12.2005
Nová recenze - Emigranti v divadle Komedie

1.12.2005
16.12. má v divadle Komedie premiéru hra Sławomira Mrożka Emigranti. To a hodně dalších tipů najdete v kalendáři.

27.11.2005
Tip na literaturu - Slovenská absurdná dráma (viz literatura).