..absurdnidrama.wz.cz.. Ionescova lekce v podání divadla Minaret
Co se takhle oběsit?

Čekání na Godota (S. Beckett)
Díla: To pravé (Stoppard, Tom)

Vendulka Křížová a Martin Stropnický ve Stoppardově hře To pravé

Přední britský dramatik Tom Stoppard zvolil pro svou pravděpodobně nejznámější komedii atraktivní prostředí divadla a tomu odpovídající postavy - autora, herce a herečky. S hrdinou hry, čtyřicátníkem Henrym (Tom Stoppard se svěřil, že postava dramatika Henryho v této hře je silně autobiografická), známým autorem komedií, se setkáváme v okamžiku, kdy se jeho první manželství hroutí pod náporem nového vztahu k mladší herečce Annie. Ani nové manželství mu však nepřináší životní jistotu. Annie se až podezřele angažuje v kampani za osvobození mladého přítele, zatčeného na demonstraci. Stejně těžké je pochopit její vztah ke kolegovi o generaci mladšímu.

Úryvky z Henryho her a divadelních rolí se střídají s vlastním dějem a navzájem se ironicky komentují. Konverzační lehkost a duchaplné dialogy nám v mnohém připomenou sarkastické komedie Oscara Wilda, ovšem poznamenané zkušeností našeho století. Stoppard vymýšlí vtipy a komické výstupy a zároveň píše o morální odpovědnosti a nutnosti vzájemného porozumění.

(zdroj: Divadlo na Vinohradech)

zpět na výpis děl
Aktuality

11.9.2007
U příležitosti dalšího pěkného výročí byl přidán nový autor (Adolf Hoffmeister) a jeho dvě hry, Hřbitov aut Fernanda Arrabala (opět péčí Kaaxe) a také D.I.Charms.

20.5.2007
Velká aktualizace - přidáni noví autoři, díla, literatura, esej...

21.8.2006
Při výročí okupace jsem promazal guestbook totálně zahlcený spamy a přidal antispamovou ochranu ;).

28.12.2005
Nová recenze - Emigranti v divadle Komedie

1.12.2005
16.12. má v divadle Komedie premiéru hra Sławomira Mrożka Emigranti. To a hodně dalších tipů najdete v kalendáři.

27.11.2005
Tip na literaturu - Slovenská absurdná dráma (viz literatura).