..absurdnidrama.wz.cz.. David Matásek a Ladislav Mrkvička v Pokoušení v provedení Stavovského divadla (režie Charles Marowitz)
Je pravda, že při dostatku trpělivosti se nakonec domluvíme, ale ptám se vás, o čem, a za jakým účelem?

Molloy (S. Beckett)
Díla: Arkádie (Stoppard, Tom)

Hra Arkádie, napsaná v roce 1993, se vyznačuje jak pozoruhodně vystavěnou zápletkou, inspirativně oscilující mezi stoletími, tak břitkostí dialogů – v nejlepší intelektuální anglické tradici. Brilantní text, jehož rafinovanost a ambivalentnost skrývá v sobě značné umělecké i myšlenkové hodnoty. V jediné dekoraci – interiéru venkovského zámku – se tu střídají dvě salónní společnosti: jedna z let 1809 – 1812 a druhá současná. V obou se milostné zápletky prolínají se vzrušujícími výlety do hájemství vědy a badatelství. Spisovatelka Hana studuje v archívech lady Croomové dokumenty o vývoji zdejšího anglického parku na způsob arkadické zahrady, když ji vyruší příchod Bernarda, profesora literatury, který chce v témže archívu nalézt důkazy pro svou fantastickou domněnku, že na panství Croomových došlo roku 1809 k souboji, v němž mladý Byron zastřelil manžela své milenky. Vývody obou badatelů, ovlivněné snobismem, slavomamem, ale i moderními zkušenostmi, má divák možnost konfrontovat s „retrospektivami“ skutečného příběhu z počátku 19. století, jehož protagonisty jsou patnáctiletá, geniálně nadaná Thomasina a její mladý domácí učitel. Střetání „reality“ a pokusů o její rekonstrukci je podstatou nostalgického, takřka čechovovského ladění hry.

(zdroj - Městské divadlo Brno)

zpět na výpis děl
Aktuality

11.9.2007
U příležitosti dalšího pěkného výročí byl přidán nový autor (Adolf Hoffmeister) a jeho dvě hry, Hřbitov aut Fernanda Arrabala (opět péčí Kaaxe) a také D.I.Charms.

20.5.2007
Velká aktualizace - přidáni noví autoři, díla, literatura, esej...

21.8.2006
Při výročí okupace jsem promazal guestbook totálně zahlcený spamy a přidal antispamovou ochranu ;).

28.12.2005
Nová recenze - Emigranti v divadle Komedie

1.12.2005
16.12. má v divadle Komedie premiéru hra Sławomira Mrożka Emigranti. To a hodně dalších tipů najdete v kalendáři.

27.11.2005
Tip na literaturu - Slovenská absurdná dráma (viz literatura).