..absurdnidrama.wz.cz.. Václav Havel jako herec - Divadlo Na tahu (foto Bohdan Holomíček 1975)
Co se takhle oběsit?

Čekání na Godota (S. Beckett)
Díla: Zahradní slavnost (Havel, Václav)

Václav Havel - Zahradní slavnost (Divadlo Na tahu)

První samostatná celovečerní hra Zahradní slavnost z roku 1963 svého autora podle slov Pavla Kohouta "katapultovala do světa". Hra napsaná s jazykovou virtuozitou, duchaplná, o které plně platí to, co řekl Havel sám o svých hrách z šedesátých let: "(...) jejich úhel pohledu prozrazuje jakousi radost; jejich demystifikační energie byla v podstatě veselá - jejich mentálním východiskem se spíše než osobní utrpení zdá být osvobodivá potřeba vysmát se všemu, co člověka - ať přímo či nepřímo - zotročuje a dusí a co si přitom tak hrozně zakládá na své důležitosti."

Hlavní postava Zahradní slavnosti Hugo Pludek je člověk, která postavil svou kariéru na frázích a nakonec se v nich úplně ztratí. Na první pohled nesmyslné projevy však mají leckdy i racionální jádro: "jde jen o to, kdy je lépe víc být a míň nebýt a kdy naopak je lépe míň být a víc nebýt; ostatně ten, kdo příliš je, může brzy vůbec nebýt, a ten, kdo za určité situace umí do jisté míty nebýt, může zas o to lépe za jiné situace být. Nevím, jestli vy chcete víc být nebo víc nebýt, a kdy chcete být a kdy nebýt, ale já chci být pořád, a proto musím pořád tak trochu nebýt".

Podobné výroky odrážejí v zašifrované podobě společenský systém, který se honosil podílem na dynamickém pohybu dějin, ve skutečnosti však přešlapoval na místě. Ve hře je to vyjádřeno zejména rozdělením postav na zahajovače a likvidátory: Co jedni zahájí, druzí zlikvidují, ještě než se to stačí rozvinout do jakéhokoli tvaru. A tak pořád dokola. Stejný smysl naznačuje metafora šachové hry, kterou hraje Hugo Pludek sám se sebou. Když na jedné straně trochu vyhraje, na druhé prohraje a naopak. Nic se tedy neděje, žádný použitelný výsledek není na obzoru. Je pak jenom přirozené, že v takovém světě se sice hodně mluví, ale nic neříká. Přesně tak, jak to pro světové umění objevili protagonisté absurdního dramatu. Jenom s tím rozdílem, že Havel zde jako první objevil socialistickou varantu životní absurdity.

(zdroj: Vladimír Nezkusil a kol., Česká a světová literatura po r. 1945)

zpět na výpis děl
Aktuality

11.9.2007
U příležitosti dalšího pěkného výročí byl přidán nový autor (Adolf Hoffmeister) a jeho dvě hry, Hřbitov aut Fernanda Arrabala (opět péčí Kaaxe) a také D.I.Charms.

20.5.2007
Velká aktualizace - přidáni noví autoři, díla, literatura, esej...

21.8.2006
Při výročí okupace jsem promazal guestbook totálně zahlcený spamy a přidal antispamovou ochranu ;).

28.12.2005
Nová recenze - Emigranti v divadle Komedie

1.12.2005
16.12. má v divadle Komedie premiéru hra Sławomira Mrożka Emigranti. To a hodně dalších tipů najdete v kalendáři.

27.11.2005
Tip na literaturu - Slovenská absurdná dráma (viz literatura).