..absurdnidrama.wz.cz.. Vendulka Křížová a Martin Stropnický ve Stoppardově hře To pravé
Garcon: Tady se neodpočívá.
Artur: Ale tak se nedá žít!
Garcon: (ironicky) ŽÍT.

S vyloučením veřejnosti (J. P. Sartre)
Díla: Návrat domů (Pinter, Harold)

V Návratu domů se neomylně znovu projevuje groteska krutosti, groteska paradoxní logiky, s níž se rodinné vztahy vždycky zvrtávají v opak očekávaného, aby celkový obraz vyvrcholil - čtenář promine ten výraz, ale ústřední jevištní metafora s postavou Ruth je příliš zřetelná, aby to bylo možno říci jinak - v pojmu "zkurveného světa".

Hra snad nedrtí tak bezprostředním hrůzným symbolem jako motiv dvou katů v Narozeninách; svým groteskním zparodováním lidské vřelosti a srdečnosti, stejně jako větším bohatstvím drobných triviálních detailů, zvyšujících podíl černé komiky, však působí možná jedovatěji. Takže i o ní můžeme nakonec opakovat Esslinovu charakteristiku Pinterova obrazu světa: "Svět nemá smysl. A jestliže ho nemá, je nonsens realitě bližší než snaha dát jí smysl, která se přirozeně zakládá na lidské iluzi, sebeklamu a naivní zmatenosti. Zřekneme-li se však vypínavých teorií a svobody iluzí, postihneme tajemství zdravého ruzumu, jemuž se v angličtině říká common sense. Ve světě, jenž ztratil smysl, znamená tedy uznání nonsensu, groteskní nesmyslnosti lidské situace totéž, co praktický realismus, zdravý rozum, common sense. V Pinterových divadelních hrách se tedy groteskno jeví ve funkci praktického poznání pravého postavení člověka v dnešní době... což u něho není žádné gesto bezmocného zoufalství, nýbrž daleko spíš poctivá snaha o sebeomezení, jaké je naší době přiměřené."

(citováno z doslovu Františka Vrby)

zpět na výpis děl
Aktuality

11.9.2007
U příležitosti dalšího pěkného výročí byl přidán nový autor (Adolf Hoffmeister) a jeho dvě hry, Hřbitov aut Fernanda Arrabala (opět péčí Kaaxe) a také D.I.Charms.

20.5.2007
Velká aktualizace - přidáni noví autoři, díla, literatura, esej...

21.8.2006
Při výročí okupace jsem promazal guestbook totálně zahlcený spamy a přidal antispamovou ochranu ;).

28.12.2005
Nová recenze - Emigranti v divadle Komedie

1.12.2005
16.12. má v divadle Komedie premiéru hra Sławomira Mrożka Emigranti. To a hodně dalších tipů najdete v kalendáři.

27.11.2005
Tip na literaturu - Slovenská absurdná dráma (viz literatura).