..absurdnidrama.wz.cz.. Tango - Sławomir Mrożek (ostravská komorní scéna Aréna)
Nosorožec na svobodě není dobrá věc.

Nosorožec (E. Ionesco)
Díla: Cesta do Úbic (Vyskočil, Ivan)

Rozhlasová hra. Dramaturg Jaromír Ptáček. Režie Jiří Horčička.

Existuje i jako TV představení cca z r.1991

V různých rolích účinkují Ferdinand Krůta, Jan Skopeček, Bohumil Bezouška, Karel Máj, Zdenka Procházková, Blanka Bohdanová, Eva Klepáčová, Pavel Vízner (Wiesner) a Pavel Kraus.
Hudební trio: Miroslav Kefurt, Maxmilián Berkovič a František Kočí.
Natočeno 1967 (49 min.). Premiéra 29. 3. 1968.

Lit.:
Czech, Jan: O rozhlasové hře, s. 105 - 109.
Vedralovi, Jan a Jan: Jiří Horčička - rozhlasový režisér. Větrné Mlýny 2003
Pavlovský, Petr: Cesta do Úbic. In: Hospodářské noviny, 1. 9. 2006.

Nejenom literatura, hudba a posléze kinematografie, ale i fonografie jakožto umění zvukové inscenace má svou klasiku, vrcholná díla, jejichž umělecké hodnoty jsou už spolehlivě prověřeny časem, i když relativně krátkým. Zvukové rozhlasové inscenace tu sice byly už před válkou, některé deklamační výkony se dochovaly na deskách, ale spolehlivé nosiče rozhlasového umění máme sotva půlstoletí, takže často jde o díla klasiků dosud žijících. Stanice ČRo 2 - Praha svým posluchačům takovou lahůdku přinesla: reprízu inscenace textu Ivana Vyskočila Cesta do Úbic (1967). Někteří čtenáři mohou hru znát z představení Vyskočilova Nedivadla v osmdesátých letech; ještě víc bude těch, kteří později viděli inscenaci televizní, ovšem s výraznými změnami.
Každá doba má své specifické problémy, které mnohdy vyvolávají v život neologismy: jazyk se obohacuje o nové slovo. U nás bylo v šedesátých letech jedním z nejfrekventovanějších slovo "kafkárna". Ve významu absurdní situace, absurdní poměry, absurdní jednání je užívali i ti, kteří od Franze Kafky nikdy nic nečetli - výraz byl již ze sféry umění zcela vyvázán. Přirozeně: v totalitním režimu se nemohl prakticky nikdo vyhnout styku s režimními institucemi, a ty mu spolehlivě daly spíše dříve než později nějakou tu kafkárnu zakusit.
Cesta do Úbic je celá jednou souvislou absurditou, strukturovanou do nespočtu menších, ve kterých jde tu o banality, tu o život. Muž cestující motorákem s jízdenkou do Úbic, kam má vlak dle jízdního řádu dojet, je posádkou vysazen na neznámé stanici s tím, že tam vlak končí. Vše další se začne odvíjet od této dramatické situace: jednání s přednostou, který je jednou hulvát a podruhé servilita sama, který si podivně telefonuje s ministrem železnic, návštěva čekárny plné cestujících do Úbic, kteří se tu během let nahromadili. Čekárna neodbytně připomíná scény z emigrantských lágrů, ne-li z místnosti ve sběrném táboře typu Terezína.
Absurdnímu obsahu odpovídá vysoce stylizovaná forma. Herci znovu a znovu reflektují své hraní. Závěr: "Úbice už skončily. Už si nehrajeme".

Petr Pavlovský
(zdroj: http://mluveny.panacek.com/rozhlasove-hry/525-cesta-do-ubic-1967.html)

zpět na výpis děl
Aktuality

11.9.2007
U příležitosti dalšího pěkného výročí byl přidán nový autor (Adolf Hoffmeister) a jeho dvě hry, Hřbitov aut Fernanda Arrabala (opět péčí Kaaxe) a také D.I.Charms.

20.5.2007
Velká aktualizace - přidáni noví autoři, díla, literatura, esej...

21.8.2006
Při výročí okupace jsem promazal guestbook totálně zahlcený spamy a přidal antispamovou ochranu ;).

28.12.2005
Nová recenze - Emigranti v divadle Komedie

1.12.2005
16.12. má v divadle Komedie premiéru hra Sławomira Mrożka Emigranti. To a hodně dalších tipů najdete v kalendáři.

27.11.2005
Tip na literaturu - Slovenská absurdná dráma (viz literatura).