..absurdnidrama.wz.cz.. David Matásek a Ladislav Mrkvička v Pokoušení v provedení Stavovského divadla (režie Charles Marowitz)
Rád si sundám přilbu, ale nesednu si,
nemám čas.

Plešatá zpěvačka (E. Ionesco)
Díla: První láska (Beckett, Samuel)

Tragikomická novela První láska je patrně nejnaturalističtějším textem Samuela Becketta. Ačkoliv vznikla v roce 1945, byla kvůli své otevřenosti poprvé publikována až v roce 1970.

...
Osobně nemám nic proti hřbitovům, docela rád se tam procházím, dokonce raději než kde jinde, tedy myslím, když už musím někdy ven. Vůně mrtvol, kterou jasně rozeznávám pod vůní trávy, hlíny a tlejícího listí, mi není nepříjemná. Možná trochu sladká, trošku omamná, ale o kolik příjemnější než pach živých bytostí, jejich podpaží, jejich nohou, zadků, jejich voskových předkožek a zmařených zárodků. A když se s tou vůní na hřbitově smísí i vůně ostatků mého otce, třeba i jen skromným dílem, to mě dojímá skoro až k slzám. Marně se ti živí myjí, marně se polévají parfémy, stejně páchnou. Ano, když už musíme někdy ven, nechejte mě procházet se v klidu na hřbitově a vy si jděte do parků nebo do přírody. Obložený chléb či banán si sním s větší chutí na některém z hrobů, a když se zničehonic potřebuji vymočit, a to se stává často, můžu si vybrat kam. Nebo se jen tak toulám s rukama za zády mezi kamennými náhrobky, stojícími, ležícími, nakloněnými ..., a opisuji z nich nápisy. Ty mě nikdy nezklamaly, vždycky se tam najdou tři nebo čtyři, které jsou tak legrační, že se pak musím chytit kříže nebo stély nebo anděla, abych nespadl.
...

(ukázka a doslov převzaty z knihy: Beckett, S.: První láska, přel. M.Vavřinková, vyd. Mladá fronta, Praha, 2001)

zpět na výpis děl
Aktuality

11.9.2007
U příležitosti dalšího pěkného výročí byl přidán nový autor (Adolf Hoffmeister) a jeho dvě hry, Hřbitov aut Fernanda Arrabala (opět péčí Kaaxe) a také D.I.Charms.

20.5.2007
Velká aktualizace - přidáni noví autoři, díla, literatura, esej...

21.8.2006
Při výročí okupace jsem promazal guestbook totálně zahlcený spamy a přidal antispamovou ochranu ;).

28.12.2005
Nová recenze - Emigranti v divadle Komedie

1.12.2005
16.12. má v divadle Komedie premiéru hra Sławomira Mrożka Emigranti. To a hodně dalších tipů najdete v kalendáři.

27.11.2005
Tip na literaturu - Slovenská absurdná dráma (viz literatura).